مشکلات روده، بی اختیاری دفع مدفوع وگاز و یبوست، در سالمندان

نویسنده: دکتر افسانه نیکجوی ،دانشگاه علوم پزشکی ایران ،۱۴۰۲

مقدمه:

اختلال عملکرد کف لگن به معنی عمل غیر طبیعی احشا واندام های کف لگن از قبل مثانه، روده، اندام جنسی وهچنین وجود درد در ناحیه  لگنی می باشد.

در اثراختلال عملکرد در کف لگن در افراد سالمند موارد زیر مشاهده می شود؛

یبوست مزمن، اضطرار در مدفوع، افتادگی احشا لگنی ، مشکلات جنسی، مثانه بیش فعال (مانند اضطرار در دفع ادرار ، تعداد دفعات بیش از حد دفع  وشب ادراری )، انواع بی اختیاری دفع ادرار (استرس- اضطراری- وترکیبی از هردو)، احتباس ادرار (کامل یا ناکامل)، دردهای مزمن در ناحیه لگنی

در سالمندان از میان این مشکلات بی اختیاری ادراری و مثانه بیش فعال از همه شایع تر می باشند. بی اختیاری دو تا سه برابر در زنان شایعتر از مردان است.همچنین سالمندانی که سابقه برداشتن رحم، چاقی، صدمات مغزی وسکته مغزی ، بیماری های مزمن ریوی دارند ونیززنانی که داری سابقه افتادگی احشا لگنی هستند ومردانی که به علت سرطان پروستات جراحی شده اند برای مبتلا شدن به بی اختیاری ادراری مستعدتر می باشند. علاوه برآن سالمندانی که بسیار سالخورده و ضعیف ویا ساکن خانه های سالمندان هستند ازبی اختیاری مدفوعی رنج می برند.

در دوران سالمندی رخ دادن  سکته مغزی ویا آلزایمر بسیار محتمل است.بسته به محل آسیب مغز افراد سالمند توانایی به تاخیرانداختن دفع را نداشته ویا ممکن است انگیزه ای برای این کار نداشته باشد. در صورت صدمه به مخچه عضلات نمی توانند به خوبی هماهنگ شوند وعملکرد مطلوب را نخواهندداشت. در مواقعی که ضعف حافظه وجود دارد (آلزایمر) سالمند به زمان بندی دفع، به این معنی که در فواصل منظم سالمند به توالت برده شود تا مثانه وروده تخلیه گردد، نیازمند است.

از آنجایی که این مشکلات  می تواند همانند یک بیماری مزمن کیفیت زندگی سالمندان را مختل و آرامش آنان را برهم زنند در  این قسمت بر ان هستیم که سالمند را با مشکلات دفع مدفوع و خروج غیر ارادی مدفوع  وگاز( بی اختیاری دفع مدفوع وگاز)  وچگونگی پیشگیری و مواجهه و رفع آنها آشنا نماییم .

خلاصه
مشکلات دفعی که در سالمندان بسیار شایع می باشد ، با آموزش یکسری ورزشهای مناسب و در موارد شدیدتر روشهای درمانی
خاص توسط یک فیزیوتراپیست و با مشاوره گرفتن از یک متخصص تغدیه قابل حل می باشد

برای دانلود کامل مقاله اینجا را کلیک کنید.